Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński był gościem wieczornego programu "Piaskiem po oczach" w TVN24. Rzepliński stwierdził, że wobec politycznej burzy wokół Trybunału czuje się "jak ktoś po nocnej zmianie". Dodał jednak, że nie można mówić na razie o kryzysie konstytucyjnym. - Jeszcze nie. Sądzę, że władza się zatrzyma - ocenił i dodał, że "dopóki Trybunał będzie mógł pracować, będzie pracował".
Sędzia odniósł się także do decyzji Andrzeja Dudy o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego. - Prezydent wkroczył w kompetencje sądów. Wyrok się nie uprawomocnił, a sądy są władzą niezależną od innych władz - przekonywał. Dodał także, że funkcjonariusz publiczny w sytuacji Mariusza Kamińskiego w innych krajach otrzymałby wyższy wyrok. - W USA przy takich zarzutach byłoby to 10 lat - ocenił Rzepliński. Stwierdził ponadto, że decyzja Dudy "utrudnia sytuację Kamińskiego, nie ułatwia".
Rzepliński zwrócił uwagę, że w sporze wokół TK "chodzi obecnie o trzech sędziów powołanych zgodnie z ustawą, którzy powinni zacząć kadencję 7 listopada" (chodzi o Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka - red.). - Nie wyobrażam sobie, żeby prezydent odmówił zaprzysiężenia tych trzech sędziów. Zostali wybrani legalnie przez Sejm RP - powiedział.
Na sugestię, że problem mógłby zostać załagodzony przez rezygnację trzech sędziów, Rzepliński stwierdził, że byłoby to "upokarzające traktowanie wybitnych prawników".
Werdykt TK przed wyborem nowych sędziów
Profesor zapowiedział, że Trybunał rozstrzygnie, czy ustawa podpisana przez prezydenta jest zgodna z konstytucją, zanim zostaną wybrani nowi sędziowie.
Rzepliński mówił na antenie TVN24, że skracanie jego kadencji jest niezgodne z konstytucją. - To nie jest gra zgodna z regułami państwa prawa. Myślę, że chodzi w niej o rozbijanie Trybunału od wewnątrz - stwierdził sędzia. - To kiepsko rozegrana sztuka, która obniża rangę państwa - dodał. Rzepliński stwierdził również, że od swojej znajomej sędziny dostał sygnały, iż Ukraińcy są poruszeni, tym, co się dzieje wokół TK w Polsce. - Mówią: "jeśli u Was, w państwie zachodnim to się dzieje, to co mamy myśleć o naszej sytuacji?" - relacjonował.
Prezydent podpisał nowelizację
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Oznacza to m.in., że dojdzie do ponownego wyboru pięciu sędziów TK. Sejm uchwalił nowelizację wczoraj, a dziś Senat nie zaproponował do niej poprawek i nowela trafiła do podpisu prezydenta.
Nowelizacja wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wczoraj ustawę przyjął Sejm, a dzisiaj - bez poprawek - Senat. Celem nowelizacji jest ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Regulacja zawiera też przepisy kończące kadencje dotychczasowego prezesa i wiceprezesa Trybunału. Ma to się stać po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie.
8 października poprzedni Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK w miejsce tych, których kadencja wygasa w tym roku (przeciw czemu było PiS). Trzej sędziowie - wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasła 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu - nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę. 2 i 8 grudnia wygasa kadencja dwojga następnych sędziów.
Ponadto nowelizacja wprowadza zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP - co następuje w 30 dni od dnia wyboru. Przyjęto także, że w 3 miesiące od wejścia zmian w życie, wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - nie jako sędziów, ale jako prezesa i wiceprezesa TK. Prezesa TK prezydent będzie powoływać na trzy lata, spośród co najmniej trzech kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne TK.
Nowelizację ustawy o TK Sejm przyjął w czwartek głosami klubów PiS i Kukiz'15. Posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę Sejmu tuż przed głosowaniem. W Senacie debata nad tą nowelizacją trwała cztery godziny w nocy z czwartku na piątek. Senat nie zaproponował do noweli poprawek i w związku z tym trafiła ona do podpisu prezydenta.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaapelowała w piątek do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie tej nowelizacji. - Wejście w życie ustawy zachwieje funkcjonowaniem najważniejszego organu władzy sądowniczej i może mieć bezpośrednio negatywny wpływ na poziom ochrony praw i wolności w Polsce - napisano w wystąpieniu HFPC do prezydenta.
- Sędziów TK mógł wybrać nowy Sejm i w normalnych warunkach właśnie w taki sposób by to nastąpiło; w moim przekonaniu to, co się stało, było poważnym naruszeniem zasad demokratycznych - mówił niedawno prezydent Andrzej Duda.
Nowelizacja stanowi, że w przypadku sędziów TK, których kadencja upływa w 2015 r., termin na zgłaszanie kandydatów na ich następców wynosi 7 dni od wejścia tego przepisu w życie. Oznacza to nowy wybór pięciu sędziów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz