Kto rządzi w Polsce? Demokratycznie wybrany Sejm, czy Trybunał Konstytucyjny - zastanawia się Andrzej Duda w rozmowie z Piotrem Zarembą. - To, co się działo do tej pory w TK, zakrawało na skandal - ocenia prezydent w wywiadzie publikowanym przez tygodnik "wSieci". Duda mówi również o zasadzie zrównoważonego rozwoju, która jest podstawą jego polityki. Wspomina "upokarzające dysproporcje" w zarobkach Polaków w porównaniu z innymi krajami Zachodu i przekonuje, że to da się zmienić.
Zrównoważony rozwój podstawową zasadą
- Plan jest realizowany - ocenia pierwsze pół roku swoich rządów Andrzej Duda. Prezydent podkreśla, że "konstytucyjna i europejska zasada zrównoważonego rozwoju nie jest przestrzegana". - Polska nie rozwijała się równomiernie. To było i nadal jest wielkie wyzwanie, także dla prezydenta RP - mówi.
Duda podkreśla jednocześnie, że ustanowienie zasady zrównoważonego rozwoju "nie jest nawet zadaniem na jedną kadencję". - Ważne, że rozpoczął się pewien proces - przyznaje.
Prospołeczną politykę realizowaną przez PiS Andrzej Duda łączy z dziedzictwem Solidarności. - Mój ojciec pracujący w 1986 roku na uczelni zarabiał 13 dolarów. Ta dysproporcja nas upokarzała. To się zmieniło, ale nie całkowicie. Jesteśmy elementem Zachodu, lecz głównie jeśli chodzi o ceny (...). Dziedzictwo "Solidarności" to również podniesienie jakości życia, zrównoważony rozwój, wyrównywanie szans - mówi.
Prezydent podkreśla, że PiS będzie działać aby te szanse wyrównać. M.in. poprzez blokowanie wypływu pieniędzy z Polski, co może złościć zachodnie korporacje. Zdaniem Dudy, to może być jedna z przyczyn złej prasy, jaką Polska ma na Zachodzie.
Duda: prawo nie jest nauką ścisłą
Komentując spór wokół Trybunału Konstytucyjnego, prezydent przypomniał błędy popełnione przez PO. Osoby, które wcześniej rządziły przez osiem lat uznały, że "wielu elementów swojej władzy nie oddadzą" - ocenia Duda. Prezydent krytykuje również udział w sporze prezesa TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego.
- Każdy ma prawo do swojego zdania, do odmiennej interpretacji, prawo nie jest nauką ścisłą. Problem pojawia się wówczas, gdy przy okazji sporu głosi się nieprawdę. To bolesne - ocenia Duda.
Jego zdaniem Trybunał orzekł jedynie, że podstawa prawna wyboru niektórych sędziów była niezgodna z konstytucją, co nie zobowiązuje prezydenta do żadnych działań, a już na pewno nie do zaprzysiężenia sędziów wybranych przez PO. - Podważenie podstawy prawnej decyzji nie oznacza unieważnienia samej decyzji. Ja byłem nowymi uchwałami Sejmu związany - mówi Duda.
Przypomnijmy, Trybunał Konstytucyjny umorzył sprawę uchwał Sejmu: o unieważnieniu wyboru w październiku przez poprzedni Sejm pięciu sędziów TK oraz o powołaniu w grudniu pięciu nowych osób w ich miejsce. Zdania odrębne złożyli sędziowie Andrzej Rzepliński, Andrzej Wróbel i Marek Zubik.
Głębszy wymiar sporu o Trybunał
Prezydent ocenia, że problem z TK ma jeszcze głębszy wymiar. - To pytanie, kto rządzi w Polsce: czy demokratycznie wybrany Sejm, czy Trybunał Konstytucyjny. Posłowie, członkowie rządu ponoszą odpowiedzialność przed obywatelami, choćby poprzez kolejne wybory. A jaką odpowiedzialność za swoje decyzje ponoszą członkowie Trybunału? Żadnej - podkreśla Duda.
Zdaniem głowy państwa nowa ustawa o Trybunale rozwiąże wiele problemów. Podniesienie ilości sędziów wymaganych przy orzekaniu o zgodności ustaw z konstytucją "wzmocni wiarygodność orzeczeń". - Z kolei konieczność rozstrzygania według kolejności wpływu uwalnia Trybunał od nacisków. Znika obawa, że pod czyjąś presją sędziowie będą wybierać sobie tematy, na które jest zamówienie. To, co się działo do tej pory, zakrawało na skandal. Skargi konstytucyjne czekają latami, ale rozprawę, w której aktualny Trybunał jest stroną, wprowadza się pod obrady w dwa tygodnie - mówi prezydent.
Zdaniem Dudy duży opór środowisk prawniczych ws. reformy Trybunału wynika m.in. z solidarności zawodowej oraz sympatii politycznych. Prezydent komentuje również ataki na swoją osobę. - Już się do tego przyzwyczaiłem. Każdy ma prawo do krytyki. Choć kłamstwa miłe nie są. Jestem przekonany, że konstytucji nie przekroczyłem ani razu - przekonuje Duda.
Emocje wokół Trybunału opadają i już niedługo możliwa będzie debata nad nowym modelem Trybunału - uważa prezydent.
W wywiadzie z Piotrem Zarembą, Andrzej Duda odniósł się także do reformy mediów publicznych, które - jego zdaniem - "w ostatnich latach były stroną w sporze politycznym. Duda mówił też o problemie uchodźców, którym Polska powinna pomagać, o ile na prawdę potrzebują pomocy. - Imigranci wcale nie chcą przybywać do Polski - mówił prezydent.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz