http://wiadomosci.onet.pl/kraj/o-tadeusz-rydzyk-i-200-tys-dla-lux-veritatis-komentarz-msz/bg7ddh
Wzburzenie wywołała decyzja MSZ o przyznaniu największego – w konkursie "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016" – finansowania dla projektu Lux Veritatis. – Procedura wyboru była maksymalnie przejrzysta, obiektywna oraz transparentna – zapewnia w rozmowie z Onetem Ministerstwo Spraw Zagranicznych. I przedstawia szczegóły projektu fundacji o. Tadeusza Rydzyka.
Fundacja otrzyma największe dofinansowanie w wysokości 200 tys. złotych dzięki projektowi "By pamięc o nich trwała". "Według oceny Komisji projekt ten jest oryginalny i interesujący. Przyznana kwota stanowi część kosztów związanych z realizacją tego przedsięwzięcia, pozostała część jest finansowana przez Fundację lub z innych źródeł" – wyjaśnia w oświadczeniu dla Onetu MSZ. Co zakłada projekt, który zdobył takie uznanie komisji?
Zgodnie z wyjaśnieniami MSZ: "W Toruniu w maju 2016 r. oddana zostanie Kaplica Pamięci, będąca pomnikiem ku czci Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej" – czytamy. "Na jej granitowych ścianach wyrytych zostanie 1059 imion i nazwisk Polaków, którzy ponieśli śmierć za pomoc udzieloną Żydom w czasie okupacji niemieckiej". Jak zapewnia ministerstwo: "każde z umieszczonych nazwisk zostało gruntownie zweryfikowane, w tym także w oparciu na archiwach izraelskich. Będzie to pierwsze w Polsce tego typu miejsce pamięci".
Zdaniem resortu spraw zagranicznych: "dzięki realizacji projektu ukształtowana na przestrzeni wieków w Polsce symbioza chrześcijańskiej tożsamości, wolności, solidarności i tolerancji będzie popularyzowana w krajach Europy i świata".
Jest jedno ale:
4 GRUDNIA 2015 (OSTATNIA AKTUALIZACJA: 7 GRUDNIA 2015)
Zmiana zakresu merytorycznego oraz terminu składania ofert w konkursie "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016"
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z decyzją kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych w regulaminie konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016” w § 2 ust. 3 dodano pkt f) o następującym brzmieniu:
„Promocja polskiego wkładu w rozwój cywilizacyjny i kulturowy Europy w aspekcie 1050. rocznicy Chrztu Polski i w kontekście Światowych Dni Młodzieży 2016, w tym zwłaszcza chrześcijańskiej tożsamości i ukształtowanego na przestrzeni wieków na tej podstawie systemu demokracji, wolności, solidarności i tolerancji.
Celem tego priorytetu powinno być budowanie pozytywnego obrazu historii Polski jako kraju, który:
- wniósł własny, oryginalny wkład w dzieje Europy, dzięki silnej tożsamości i propagowaniu cywilizacji łacińskiej, opartej na chrześcijańskich wartościach;
- rozwinął koncepcję wolności i solidarności, stając się przykładem dla innych narodów Europy Środkowo-Wschodniej;
- promuje wartości leżące u podstaw jego tożsamości w relacjach z innymi państwami i w polityce międzynarodowej.”
W związku z powyższym terminy wynikające z ogłoszenia o konkursie oraz z regulaminu konkursu uległy zmianie i przedstawiają się następująco:
Terminy z ogłoszenia i z regulaminu konkursu
|
Było
|
Jest
|
Składanie wniosków projektowych
|
4 grudnia 2015 r., godz.16.15
|
30 grudnia 2015 r., godz.16.15
|
Ogłoszenie na stronie internetowej MSZ www.msz.gov.pl listy ofert podlegających procedurze uzupełnień i/lub wyjaśnień
|
do dnia 22.12.2015 r.
|
do dnia 15 stycznia 2016 r.
|
Ogłoszenie wyników konkursu
|
do dnia 12 lutego2016 r.
|
do dnia 26 lutego 2016 r.
|
Jednocześnie w związku z § 6 ust. 2 regulaminu konkursu, w którym mowa jest o limicie ofert składanych przez jednego oferenta/oferentów wspólnych, oferenci którzy wysłali bądź złożyli oferty w odpowiedzi na dotychczasowe warunki konkursu i są zainteresowani realizacją projektów z uwzględnieniem nowego priorytetu, mogą na własną prośbę wystąpić o wycofanie złożonej oferty.
Prośbę należy przesłać na adres
dotacjengo@msz.gov.pl z podaniem w tytule nazwy konkursu oraz nazwy oferenta.
Pozostałe zapisy regulaminu konkursu pozostają bez zmian.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz